První zmínkou o obci pochází z roku 1341, kdy Pertold z Lipé dává rytíři Ješkovi, zvanému Sokol, Obec Vítonice, dvůr v Hostěradicích a tam se nacházející dům v léno (smluvní nájem). V období husitských válek 1419-1436 bylo v obci rozšířeno husitské vyznání.

historickamapa

Roku 1548 prodává Pertold z Lipé obec Jindřichu Březníckému z Náchdoa, který je spojil na dlouhá léta se sousedními Želeticemi. Obec během roku prošla několika živelnými katastrofami. Velké požáry v letech 1828 a 1846, průtrž mračen s povodní v r.1845 nebo epidemie moru a cholery v r.1831 a 1866. Rovněž válečné útrapy škodily obci. V roce 1809 zde pobývali Francouzi a r. 1866 Prusové.

Školní budova byla vystavěna v roce 1889 dnes slouží jako obecní 19. století začla postupně poněmčovat. Stalo se tak vlivem velkostatku a cukrovaru v Želeticích, ale zejména němčinou jako vyučovacím jazykem ve škole.

V období 1. světové války (1914 - 1918) padlo 18. vítonických mužů. V roce 1922 jim byl vybudován pomník. V r. 1927 byla obec elektrifikována. V roce 1937 postavena na návsi kaple Povýšení Svatého kříže.

Po roce 1945 stejně jako jinde v pohraničí došlo i zde k odsunu obyvatelstva. Nově příchozí české rodiny již nenaplnily předválečný stav (r. 1930 422 obyv. v r. 1950 328 obyv.). V roce 1947 byl založen Sbor dobrovolných hasičů a o sedm let později (r. 1954) slavnostně otevřena hasičská zbrojnice.

V roce 1961 byla brigádnicky vybudována autobusová zastávka a za dva roky následně i parčík u zastávky. Roku 1976 došlo k zrušení základní školy pro 1. - 4. ročník. Téhož roku byla obec sloučena s Prosiměřicemi. Opětovnou samostatnost získala v roce 1990. V letech 1987 - 1989 docházelo k poustné rekonstrukci kulturního domu a v roce 1995 byla také zrekontruována budova obecního úřadu.

Obec je od roku 1998 plynofikována a od roku 2004 napojena na veřejný vodovod. V roce 2001 byl Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR obci schválen obecní znak a prapor. Ve stejném období došlo k rekonstrukci hasičské zbrojnice.

Největší kulturní akcí bylo v posledních letech vysvěcení zvonů (r. 1995) pro místní kapli. Samozřejmě i oslava 660. výročí první písemné zmínky o obci, která byla spojena s vysvěcením obecních symbolů.

pohled

Dětská hřiště - www.drevoartikl.cz/detska-hriste
Zmrzlinové stroje - www.zmrzlina-stroje.cz Hotel Besední dům Valtice nabízí - hotel Valtice, penzion Valtice, ubytování ve Valticích, restaurace Valtice www.uzeleneho-domu.cz - apartmán v Mikulově, ubytování v Mikulově, ubytování v soukromí v Mikulově Ubytování Mikulov - Penzion MIKULOV - Penzion Euro Ubytování Vranovská přehrada, Vranov nad Dyjí, dovolená Vranovská přehrada - Hotel Vranov J.P.S. – zmrzlinové stroje s.r.o. vám nabízí opravy a servis zmrzlinových strojů. Penzion Morava Znojmo nabízí - penzion Znojmo, cykloturistika Znojmo, ubytování ve Znojmě, vinařská turistika Znojmo Agra Horní Dunajovice - výkup zemědělských pozemků Znojmo, rotlinná výroba, živočišná výroba, zemědělské služby - Znojmo Penzion u Výra | Penzion ve Znojmě, cykloturistika Znojmo, ubytování ve Znojmě, penzion Výrovice Autokemp Výr Znojmo nabízí - kemp Znojmo, autokemp Znojmo, autokemp Jižní Morava Ubytování Mikulov - Penzion MIKULOV - Penzion Euro Villa Daniela Valtice - www.sklepuvaly.cz Zmrzlinové stroje - www.jps-zmrzlinovestroje.cz Servis a opravy zrmzlinových strojů - www.zmrzlinovestroje-servis.cz Penzion U Hrádku nabízí bydlení v centru Podyjí v blízkosti se nachází Vranovská přehrada a Vranov nad Dyjí. EthicSport - profesionální doplňková výživa sportovců Massagen - Ernstbrunn, Hollabrunn, Laa an der Thaya, Mistelbach, Poysdorf Vlasová kosmetika ColourB4 - ColourB4 vlasová kosmetika - odbarvovač vlasů, narovnávač vlasů, ochrana vlasů Svatby Valtice, Lednicko-Valtický areál Firemní akce, soukromé oslavy, Valtice, Lednicko-Valtický areál title="Ubytování Valtice, Lednicko-Valtický areál Cykloturistika Valtice, Lednicko-Valtický areál Turistický průvodce Valtice, Lednicko-Valtický areál Valtice Info - ubytování Valtice, restaurace Valtice, vinařství Valtice, cykloturistika Valtice MALÁČ - Zmrzlinový stroj, Cukrářská pec Lainox, Konvektomat Retigo, Zmrzlinová vitrína, Vitrína Scaiola, Poutač na točenou zmrzlinu